Det spanska verbet graduarse är ett reflexivt verb som betyder examen, oavsett om det är från gymnasiet, högskolan etc. Stammverbet graduar kan användas icke-reflexivt, i vilket fall det också betyder att justera eller kalibrera. Till exempel kan du säga queremos examen la temperatura (Vi vill justera temperaturen). Men detta verb används oftast som reflexiv graduarse att prata om att få examen eller genomföra en utbildningsnivå.
Eftersom detta verb ofta används reflexivt inkluderar den här artikeln graduarse konjugationer med det reflexiva pronomenet. Du hittar tabeller med konjugationer i det nuvarande, förflutna, villkorade och framtida vägledande; det nuvarande och det förflutna tillskottet; imperativet och andra verbformer.
Eftersom graduar är en vanlig -ar verb, konjugationerna av graduarse följ regelbundet -ar verb mönster. Observera dock att i några av de nuvarande indikativa konjugationerna krävs ett accentmärke för att bibehålla spänningen i rätt vokal. Kom också ihåg att inkludera det reflexiva pronomenet före varje konjugerat verb.
yo | mig gradúo | jag tar studenten | Yo me gradúo de la universidad. |
tú | te gradúas | Du examen | Tú te gradúas de la escuela primaria. |
Usted / EL / ella | se gradúa | Du / han / hon examen | Ella se gradúa con un título and administración. |
nosotros | nos graduamos | Vi examen | Nosotros nos graduamos juntos. |
Vosotros | os graduáis | Du examen | Vosotros os graduáis de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se gradúan | Du / de examen | Ellos se gradúan con hedrar. |
De preterite spända konjugationerna för yo och él / ella / usted innehåller ett accentmärke på den sista vokalen.
yo | mig examen | jag tog examen | Yo me gradué de la universidad. |
tú | te graduaste | Du tog examen | Tú te graduaste de la escuela primaria. |
Usted / EL / ella | se graduó | Du / han / hon tog examen | Ella se graduó con un título en administración. |
nosotros | nos graduamos | Vi tog examen | Nosotros nos graduamos juntos. |
Vosotros | os graduasteis | Du tog examen | Vosotros os graduasteis de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se graduaron | Du / de tog examen | Ellos se graduaron con hedrar. |
Den ofullkomliga spänningen konjugeras genom att börja med stammen gradu och lägga till det ofullkomliga slutet för -er verb (aba, abas, aba, ábamos, abais, aban). Den ofullkomliga spänningen kan översättas som "tog examen" eller "brukade examen."
yo | mig graduaba | Jag brukade examen | Yo me graduaba de la universidad. |
tú | te graduabas | Du brukade examen | Tú te graduabas de la escuela primaria. |
Usted / EL / ella | se graduaba | Du / han / hon brukade examen | Ella se graduaba con un título en administración. |
nosotros | nos graduábamos | Vi brukade examen | Nosotros nos graduábamos juntos. |
Vosotros | os graduabais | Du brukade examen | Vosotros os graduabais de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se graduaban | Du / de brukade examen | Ellos se graduaban con hedrar. |
yo | mig examen | jag kommer ta examen | Yo me graduaré de la universidad. |
tú | te graduarás | Du kommer att avlägga examen | Tú te graduarás de la escuela primaria. |
Usted / EL / ella | se graduará | Du / han / hon kommer att examen | Ella se graduará con un título en administración. |
nosotros | nos graduaremos | Vi tar examen | Nosotros nos graduaremos juntos. |
Vosotros | os graduaréis | Du kommer att avlägga examen | Vosotros os graduaréis de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se graduarán | Du / de kommer att examen | Ellos se graduarán con hedrar. |
För att konjugera den perifraska framtiden behöver du den nuvarande indikativa konjugeringen av verbet ir (att gå), prepositionen en, och det infinitiva graduar. Det reflexiva pronomenet placeras före det konjugerade verbet ir.
yo | jag gör en examen | Jag ska examen | Jag gör en examen de la universidad. |
tú | te vas en examen | Du ska examen | Tú te vas a graduar de la escuela primaria. |
Usted / EL / ella | se va en examen | Du / han / hon ska examen | Ella se va a graduar con un título en administración. |
nosotros | nos vamos en examen | Vi ska examen | Nosotros nos vamos a graduar juntos. |
Vosotros | os vais en examen | Du ska examen | Vosotros os vais a graduar de la secundaria con buenas notas. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se van en examen | Du / de ska examen | Ellos se van en graduate con hedrar. |
Gerund eller det nuvarande participet kan användas som ett adverb eller för att bilda progressiva tider som det nuvarande progressiva. Den nuvarande progressiva bildas vanligtvis med hjälpverbet estar. Vid konjugering av ett reflexivt verb bör det reflexiva pronomenet placeras före det konjugerade verbet estar, eller så kan du fästa det i slutet av det aktuella partiet.
Nuvarande Progressiv av Graduarse | se está graduando / está graduándose | Graderar | Ella se está graduando con un título and administración. |
Det förflutna partikelet kan användas som adjektiv eller för att bilda perfekta tider, såsom det nuvarande perfekta (med hjälpverbet) haber). Vid konjugering av ett reflexivt verb placeras det reflexiva pronomenet före det konjugerade verbet haber.
Present Perfekt av Graduarse | se ha graduado | Har examen | Ella se ha graduado con un título en administración. |
Den villkorade tiden kan översättas till engelska som "skulle + verb." Det används för att prata om möjligheter.
yo | mig graduaría | Jag skulle examen | Yo me graduaría de la universidad si estudiara más. |
tú | te graduarías | Du skulle examen | Tú te graduarías de la escuela primaria, pero debes repetir un año. |
Usted / EL / ella | se graduaría | Du / han / hon skulle examen | Ella se graduaría con un título en administración, pero se cambió de carrera. |
nosotros | nos graduaríamos | Vi skulle examen | Nosotros nos graduaríamos juntos si tuviéramos la misma edad. |
Vosotros | os graduaríais | Du skulle examen | Vosotros os graduaríais de la secundaria con buenas notas si fuerais más aplicados. |
Ustedes / Ellos / Ellas | se graduarían | Du / de skulle examen | Ellos se graduarían con honores, pero recibieron una mala calificación. |
Det nuvarande subjektivet används för att prata om känslor, tvivel, önskningar, rekommendationer eller andra subjektiva situationer.
Que yo | mig gradúe | Att jag examen | La profesora espera que yo me gradúe de la universidad. |
Que tú | te gradúes | Att du examen | El maestro espera que tú te gradúes de la escuela primaria. |
Que usted / él / ella | se gradúe | Att du / han / hon tar examen | El jefe espera que ella se gradúe con un título and administración. |
Que nosotros | nos graduemos | Att vi tar examen | Esteban quiere que nosotros nos graduemos juntos. |
Que vosotros | os graduéis | Att du examen | Papá pide que vosotros os graduéis de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se gradúen | Att du / de tar examen | La directora espera que ellos se gradúen con honores. |
Det finns två alternativ för att konjugera det ofullkomliga subjektivet.
Alternativ 1
Que yo | mig graduara | Att jag tog examen | La profesora esperaba que yo me graduara de la universidad. |
Que tú | te graduaras | Att du tog examen | El maestro esperaba que tú te graduaras de la escuela primaria. |
Que usted / él / ella | se graduara | Att du / han / hon tog examen | El jefe esperaba que ella se graduara con un título och administración. |
Que nosotros | nos graduáramos | Att vi tog examen | Esteban quería que nosotros nos graduáramos juntos. |
Que vosotros | os graduarais | Att du tog examen | Papá pedía que vosotros os graduarais de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se graduaran | Att du / de tog examen | La directora esperaba que ellos se graduaran con honores. |
Alternativ 2
Que yo | mig examen | Att jag tog examen | La profesora esperaba que yo me graduase de la universidad. |
Que tú | examen | Att du tog examen | El maestro esperaba que tú te graduases de la escuela primaria. |
Que usted / él / ella | se graduase | Att du / han / hon tog examen | El jefe esperaba que ella se graduase con un título en administración. |
Que nosotros | nos graduásemos | Att vi tog examen | Esteban quería que nosotros nos graduásemos juntos. |
Que vosotros | os graduaseis | Att du tog examen | Papá pedía que vosotros os graduaseis de la secundaria con buenas notas. |
Que ustedes / ellos / ellas | se graduasen | Att du / de tog examen | La directora esperaba que ellos se graduasen con honores. |
Den tvingande stämningen används för att ge order eller kommandon. Observera att placeringen av det reflexiva pronomenet varierar för positiva och negativa kommandon.
Positiva kommandon
tú | Graduate | Graduate! | ¡Gradúate de la escuela primaria! |
Usted | gradúese | Graduate! | ¡Gradúese con un título en administración! |
nosotros | graduémonos | Låt oss examen! | ¡Graduémonos juntos! |
Vosotros | graduaos | Graduate! | ¡Graduaos de la secundaria con buenas notas! |
ustedes | gradúense | Graduate! | ¡Gradúense con hedrar! |
Negativa kommandon
tú | ingen te gradúes | Gradera inte! | ¡No te gradúes de la escuela primaria! |
Usted | no se gradúe | Gradera inte! | ¡No se gradúe con un título en administración! |
nosotros | inga graderingar | Låt oss inte examen! | ¡Inga nos graduemos juntos! |
Vosotros | no os graduéis | Gradera inte! | ¡No os graduéis de la secundaria con buenas notas! |
ustedes | no se gradúen | Gradera inte! | ¡No se gradúen con honores! |