En av de vanligaste verben på spanska, hacer, vilket betyder "att göra" eller "att göra", är mycket oregelbundet. Den här artikeln demonstrerar hacer konjugationer i det nuvarande, det förflutna och det framtida vägledande, det nuvarande och det förflutna subjunktiva, imperativet och andra verbformer.
Vid konjugering hacer, de en i stammen ändras ibland till e eller jag, och den c ibland ändras till z eller g. De enda andra verb som följer samma konjugeringsmönster är de härledda från den, som contrahacer (för att kopiera eller förfalska), deshacer (att ta bort eller ångra), och rehacer (att göra om eller göra om).
Verbet hacer generellt betyder "att göra" eller "att göra", men det kan också vara en del av andra användbara uttryck. Till exempel kan det betyda "sedan", som i tid. Därför frasen hace 10 años betyder "för tio år sedan" och hace cinco minutos betyder "för fem minuter sedan."
Verbet hacer används också för att prata om vädret. Till exempel, hace frío betyder "det är kallt." Du kan göra samma konstruktion med hace calor, hace viento, hace fresco, etc. (det är varmt, blåsigt, svalt, etc.).
I den nuvarande vägledande tiden, den enda oregelbundna konjugationen av hacer är den första person singularis (yo).
yo | hago | jag gör | Yo hago la tarea todos los días. |
tú | haces | Du gör | Tú har la comida para la familia. |
Usted / EL / ella | hace | Du / han / hon gör | Ella har artesanías hermosas. |
nosotros | hacemos | Vi gör | Nosotros hacemos eiercicio en el gimnasio. |
Vosotros | hacéis | Du gör | Vosotros hacéis las compras en la tienda. |
Ustedes / Ellos / Ellas | hacen | Du / de gör | Ellos hacen la cama todos los días. |
Lägg märke till att i preteritesspänningen, en i stammen av hacer ändringar till en jag. Dessa är alla oregelbundna former.
yo | Hice | jag gjorde | Yo hice la tarea todos los días. |
tú | hiciste | Du gjorde | Tú hiciste la comida para la familia. |
Usted / EL / ella | hizo | Du / han / hon gjorde | Ella hizo artesanías hermosas. |
nosotros | hicimos | Vi gjorde | Nosotros hicimos eiercicio en el gimnasio. |
Vosotros | hicisteis | Du gjorde | Vosotros hicisteis las compras en la tienda. |
Ustedes / Ellos / Ellas | hicieron | Du / de gjorde | Ellos hicieron la cama todos los días. |
Den ofullkomliga spänningen konjugeras regelbundet med stam HAC plus den ofullkomliga avslutningen för -er verb (ía, ías, ía, íamos, íais, ían). Kom ihåg att det ofullkomliga kan översättas som "gjorde" eller "brukade göra".
yo | hacia | Jag brukade göra | Yo hacía la tarea todos los días. |
tú | hacías | Du brukade göra | Tú hacías la comida para la familia. |
Usted / EL / ella | hacia | Du / han / hon brukade göra | Ella hacía artesanías hermosas. |
nosotros | hacíamos | Vi brukade göra | Nosotros hacíamos eiercicio en el gimnasio. |
Vosotros | hacíais | Du brukade göra | Vosotros hacíais las compras en la tienda. |
Ustedes / Ellos / Ellas | hacían | Du / de brukade göra | Ellos hacían la cama todos los días. |
Verbet hacer är oregelbunden i framtiden. Konjugationen börjar med formuläret HAR-.
yo | hare | Jag kommer att göra | Yo haré la tarea todos los días. |
tú | Haras | Du kommer göra | Tú harás la comida para la familia. |
Usted / EL / ella | hara | Du / han / hon kommer att göra | Ella hará artesanías hermosas. |
nosotros | haremos | Vi ska göra | Nosotros haremos ejercicio en el gimnasio. |
Vosotros | haréis | Du kommer göra | Vosotros haréis las compras en la tienda. |
Ustedes / Ellos / Ellas | Haran | Du / de kommer att göra | Ellos harán la cama todos los días. |
Den perifraska framtiden bildas med hjälp av den nuvarande indikativa konjugeringen av verbet ir (att gå), prepositionen en, och det infinitiva hacer.
yo | ropa en hacer | Jag ska göra | Du gör en hacer la tarea todos los días. |
tú | vas en hacer | Du kommer att göra | Tú vas a hacer la comida para la familia. |
Usted / EL / ella | va en hacer | Du / han / hon kommer att göra | Ella va a hacer artesanías hermosas. |
nosotros | vamos en hacer | Vi kommer att göra | Nosotros vamos a hacer ejercicio en el gimnasio. |
Vosotros | vais en hacer | Du kommer att göra | Vosotros vais a hacer las compras en la tienda. |
Ustedes / Ellos / Ellas | skåpbil | Du / de kommer att göra | Ellos van en hacer la cama todos los días. |
Ekvivalentet med den engelska formen, gerund eller det aktuella partikel, är -ando eller -iendo form på spanska. Gerund för hacer bildas regelbundet med slutet -iendo.
Nuvarande Progressiv av Hacer | está haciendo | Hon gör | Ella está haciendo artesanías hermosas. |
Det förflutna deltagandet för hacer är oregelbunden: hecho. En av de viktigaste användningsområdena för det partiska partikeln är att bilda sammansatta tider som det perfekta i dag.
Present Perfekt av hacer | ha hecho | Hon har gjort | Ella ha hecho artesanías hermosas. |
Den villkorade tiden används för att prata om möjligheter och översätts till engelska som "skulle + verb." Till exempel, ¿Qué harías por tus hijos? (Vad skulle du göra för dina barn?). I villkorligt indikativ, verbet hacer är oregelbunden och använder stammen HAR-.
yo | Haría | jag skulle göra | Yo haría la tarea todos los días si tuviera tiempo. |
tú | harías | Du skulle göra | Tú harías la comida para la familia si supieras cocinar. |
Usted / EL / ella | Haría | Du / han / hon skulle göra | Ella haría artesanías hermosas si pudiera. |
nosotros | haríamos | Vi skulle göra | Nosotros haríamos eiercicio en el gimnasio, pero es muy caro. |
Vosotros | haríais | Du skulle göra | Vosotros haríais las compras en la tienda, pero es más fácil por internet. |
Ustedes / Ellos / Ellas | harían | Du / de skulle göra | Ellos harían la cama todos los días, pero se les olvida. |
Det nuvarande subjektivet används för att prata om tvivel, önskningar, känslor, rekommendationer eller andra subjektiva situationer.
Que yo | haga | Det gör jag | La maestra pide que yo haga la tarea todos los días. |
Que tú | Hagas | Att du gör | Tu hijo quiere que tú hagas la comida para la familia. |
Que usted / él / ella | haga | Att du / han / hon gör | El vendedor requiere que ella haga artesanías hermosas. |
Que nosotros | hagamos | Att vi gör | El médico sugiere que nosotros hagamos ejercicio en el gimnasio. |
Que vosotros | hagáis | Att du gör | El cocinero sugiere que vosotros hagáis las compras en la tienda. |
Que ustedes / ellos / ellas | Hagan | Att du / de gör | La abuela espera que ellos hagan la cama todos los días. |
Det ofullkomliga subjunktivet används i liknande situationer som det nuvarande subjunktivet, men i det förflutna. Det finns två alternativ för att konjugera det ofullkomliga subjektivet.
Alternativ 1
Que yo | hiciera | Det gjorde jag | La maestra pedía que yo hiciera la tarea todos los días. |
Que tú | hicieras | Det du gjorde | Tu hijo quería que tú hicieras la comida para la familia. |
Que usted / él / ella | hiciera | Att du / han / hon gjorde | El vendedor requería que ella hiciera artesanías hermosas. |
Que nosotros | hiciéramos | Det gjorde vi | El médico sugirió que nosotros hiciéramos ejercicio en el gimnasio. |
Que vosotros | hicierais | Det du gjorde | El cocinero sugirió que vosotros hicierais las compras en la tienda. |
Que ustedes / ellos / ellas | hicieran | Att du / de gjorde | La abuela esperaba que ellos hicieran la cama todos los días. |
Alternativ 2
Que yo | hiciese | Det gjorde jag | La maestra pedía que yo hiciese la tarea todos los días. |
Que tú | hicieses | Det du gjorde | Tu hijo quería que tú hicieses la comida para la familia. |
Que usted / él / ella | hiciese | Att du / han / hon gjorde | El vendedor requería que ella hiciese artesanías hermosas. |
Que nosotros | hiciésemos | Det gjorde vi | El médico sugirió que nosotros hiciésemos ejercicio en el gimnasio. |
Que vosotros | hicieseis | Det du gjorde | El cocinero sugirió que vosotros hicieseis las compras en la tienda. |
Que ustedes / ellos / ellas | hiciesen | Att du / de gjorde | La abuela esperaba que ellos hiciesen la cama todos los días. |
Den tvingande stämningen används för att ge direkta kommandon. Det finns både positiva och negativa kommandon. Lägg märke till att andra person singular kommando haz är oregelbunden.
Positiva kommandon
tú | haz | Göra! | ¡Haz la comida para la familia! |
Usted | haga | Göra! | ¡Haga artesanías hermosas! |
nosotros | hagamos | Låt oss göra! | ¡Hagamos eiercicio en el gimnasio! |
Vosotros | haced | Göra! | ¡Haced las compras en la tienda! |
ustedes | Hagan | Göra! | ¡Hagan la cama todos los días! |
Negativa kommandon
tú | inga hagas | Gör inte! | ¡Ingen hagas la comida para la familia! |
Usted | ingen haga | Gör inte! | ¡Ingen haga artesanías hermosas! |
nosotros | inga hagamos | Låt oss inte göra! | ¡Ingen hagamos eiercicio en el gimnasio! |
Vosotros | ingen hagáis | Gör inte! | ¡Ingen hagáis las compras en la tienda! |
ustedes | ingen hagan | Gör inte! | ¡Ingen hagan la cama todos los días! |