En provstudentplan för att skriva berättelseproblem

Den här lektionen ger eleverna träning med berättelseproblem genom att lära dem att skriva sina egna och lösa sina klasskamraters problem. Planen är utformad för elever i tredje klass. Det kräver 45 minuter och ytterligare klassperioder.

Mål

Studenterna kommer att använda tillägg, subtraktion, multiplikation och division för att skriva och lösa berättelseproblem.

Gemensam kärnstandard Met

Denna lektionsplan uppfyller följande gemensamma kärnstandard i kategorin Operations and Algebraic Thinking och representerar och löser problem som involverar multiplikation och division underkategori.

Den här lektionen uppfyller standard 3.OA.3: Använd multiplikation och uppdelning inom 100 för att lösa ordproblem i situationer som involverar lika grupper, matriser och mätmängder, t.ex. genom att använda ritningar och ekvationer med en symbol för det okända talet för att representera problemet.

material

  • vitt papper
  • Färgpennor eller kritor
  • Penna

Nyckelbegrepp

  • Berättelseproblem
  • Meningar
  • Tillägg
  • Subtraktion
  • Multiplikation
  • Division

Lektionsintroduktion

Om din klass använder en lärobok, välj ett berättelseproblem i ett nyligen kapitel och bjud in eleverna att komma och lösa den. Nämn dem att de med sina fantasi skulle kunna skriva mycket bättre problem och kommer att göra det i dagens lektion.

Instruktion

  1. Berätta för eleverna att inlärningsmålet för den här lektionen är att kunna skriva intressanta och utmanande berättelseproblem för sina klasskamrater att lösa.
  2. Modellera ett problem för dem med hjälp av deras input. Börja med att be om två studentnamn att använda i problemet. "Desiree" och "Sam" kommer att vara våra exempel.
  3. Vad gör Desiree och Sam? Gå till poolen? Få lunch på en restaurang? Går matbutiker? Låt eleverna ställa in scenen när du spelar in informationen.
  4. Ta med matematiken när de bestämmer vad som händer i berättelsen. Om Desiree och Sam får lunch på en restaurang, kanske de vill ha fyra bitar pizza, och varje bit är $ 3,00. Om de handlar med livsmedel, kanske de vill ha sex äpplen till $ 1,00 vardera eller två lådor med kex till $ 3,50 vardera.
  5. När eleverna har diskuterat sina scenarier, modellera hur man skriver en fråga som ekvation. I exemplet ovan, om du vill hitta den totala kostnaden för maten, kan du skriva 4 bitar pizza X $ 3,00 = X, där X representerar den totala kostnaden för maten.
  6. Ge eleverna tid att experimentera med dessa problem. Det är mycket vanligt att de skapar ett utmärkt scenario, men sedan gör misstag i ekvationen. Fortsätt arbeta med dessa tills de kan skapa sina egna och lösa problemen som klasskamraterna skapar.

bedömning

För läxor, be eleverna skriva sitt eget berättelseproblem. För extra kredit, eller bara för skojs skull, be eleverna att involvera familjemedlemmar och få alla hemma att skriva ett problem också. Dela som en klass nästa dag - det är kul när föräldrarna engagerar sig.

Utvärdering

Utvärderingen för denna lektion kan och bör pågå. Håll dessa berättelseproblem bundna i ett tre-ringband i ett lärcentrum. Fortsätt lägga till det när eleverna skriver mer och mer komplexa problem. Skapa kopior av berättelseproblemen så ofta och samla dessa dokument i en studentportfölj. Problemen kommer säkert att visa elevernas tillväxt över tid.